BIAŁE NOCE W SANKT PETERSBURGU I NADBAŁTYCKIE STOLICE

BIAŁE NOCE W SANKT PETERSBURGU I NADBAŁTYCKIE STOLICE – 27-28 czerwca 2020

„Kulturalna stolica Rosji. Wenecja Północy. Miasto-marzenie cara Piotra I, który pragnął zrealizować śmiałą wizję stworzenia od podstaw w bagnistej delcie Newy nowej rosyjskiej stolicy zgodnie z ówczesnymi europejskimi standardami. Miasto, które było areną wielkich wydarzeń i zmian społecznych wpływających na losy całego świata – kolebka rewolucji październikowej, miasto-bohater, które zdołało wytrzymać 900 dni hitlerowskiej blokady.  Miasto carów i buntowników, spiskowców i bohaterów, artystów i marynarzy.
Imiona tego miasta zmieniały się niejednokrotnie na przestrzeni jego krótkiego, lecz burzliwego życia. Piotrogród, Leningrad, Sankt Petersburg czy swojski „Pitier” – bez względu na to, jak je nazywać nie da się zaprzeczyć, że to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast na świecie. Każda wycieczka do Petersburga to spotkanie z małą i wielką historią, które czają się za każdym rogiem – aż trudno uwierzyć, że miasto powstało dopiero 300 lat temu!”

Tak o Sankt Petersburgu można przeczytać na stronie poPetersburgu.pl.  My oprócz tego niesamowitego miasta odwiedzimy również trzy nadbałtyckie stolice oraz bliskie sercu Polaków Wilno. Do Helsinek dopłyniemy promem. Odwiedzimy pięć państw. Zobaczymy też słynne białe noce, które właśnie w czerwcu są najbardziej intensywne. Niezapomnianym przeżyciem będzie rejs kanałami Petersburga oraz zwiedzanie miasta nocą.

Dzień 1 – 21 czerwca
Wyjazd z Chełma, przejazd przez Polskę, Litwę do Rygi  (trasa 770 km – około 12h). Zwiedzanie Rygi z przewodnikiem: Stare Miasto, ratusz, Zamek Kawalerów Mieczowych, zespół średniowiecznych kamieniczek „Trzej Bracia”, Mała i Wielka Gildia, katedra Domska, Dom Bractwa Czarnogłowych, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Tallina (300km), po drodze odpoczynek nad Bałtykiem. Zwiedzanie Tallina z przewodnikiem: Górne i Dolne Miasto, cerkiew Aleksandra Newskiego, dwie średniowieczne wieże „Długi Herman” i „Gruba Małgorzata”, kościół luterański, ciekawe ulice tzw. Długa i Krótka Noga, ratusz miejski, Wielka Gildia Kupiecka, kościół protestancki św. Ducha, park Święta Pieśni. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do terminala portowego, 8:00-10:30 przeprawa promowa do Helsinek. Zwiedzanie Helsinek z przewodnikiem: reprezentacyjna ulica miasta Esplanadia, plac Senacki z katedrą luterańską, sobór Uspieński, stadion olimpijski, kościół w skale Temppeliaukio, czas wolny w centrum. Przejazd do Sankt Petersburga (390km), obiadokolacja na trasie, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Dzień 4
Śniadanie, zwiedzanie Sankt Petersburga: Twierdza Pietropawłowska z katedrą św. Piotra i Pawła w której znajdują się groby carów, krążownik Aurora, pl. św. Izaaka, sobór św. Izaaka, Newski prospekt – główna ulica miasta, katedra Kazańska, cerkiew Zbawiciela na Krwi (z zewnątrz), Plac Sztuki, pomnik Puszkina. Rejs statkiem kanałami Petersburga, obiadokolacja, wycieczka „Petersburg nocą”, powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 5
Śniadanie, przejazd do Peterhofu – malowniczo położonej rezydencji Piotra I nad Zatoką Fińską, zwiedzanie parku dolnego, gdzie zgromadzone są najbardziej atrakcyjne fontanny i kaskady. Dalsze zwiedzanie Sankt Petersburga: wnętrz Pałacu Zimowego, w którym znajduje się jedno z największych muzeów świata – Ermitaż. Po południu: cerkiew i klasztor Smolny, gmach Admiralicji, Pałac Marmurowy (z zewnątrz), cypel Wyspy Wasilewskiej, nabrzeże Uniwersyteckie i Pałacowe, Plac Senacki ze słynnym pomnikiem Piotra I – Miedziany Jeździec. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Carskiego Sioła (Miasto Puszkino) – zwiedzanie Pałacu Katarzyny ze słynną bursztynową komnatą. Przejazd do Estonii, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 7
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Wilna, zwiedzanie, zakwaterowanie w hotelu w Wilnie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8 – 28 czerwca
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie Wilna z przewodnikiem: cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła, starówka – Ostra Brama, cerkiew św. Ducha, kościół św. Anny, pomnik Mickiewicza, kościół św. Jana, katedra Wileńska. Przejazd do Chełma (570km), po drodze obiadokolacja.

Cena wycieczki to 2750 zł. W cenie jest transport (w tym przeprawa promowa), noclegi, wyżywienie (7 śniadań i 7 obiadokolacji), wstęp do zwiedzanych obiektów, usługa przewodnicka, opieka pilota, ubezpieczenie oraz zestaw słuchawkowy tour guide. Liczba miejsc jest ograniczona, a o wpisaniu na listę decyduje kolejność wpłat zaliczki w kwocie 750 zł.

Wpłat  należy dokonywać na konto Stowarzyszenia WeRwA nr 26 2030 0045 1110 0000 0309 7720. Zapisy i wpłaty przyjmuje także sklep Metro przy ul. Pijarskiej 5 w Chełmie w godz. 10:00-17:00, w soboty 10:00-14:00. Przy wpłacie należy podać imię i nazwisko, kontaktowy numer telefonu, datę urodzenia i to czy dana osoba nie choruje na tzw. choroby przewlekłe – takie są wymogi do zawarcia ubezpieczenia.

Przypominamy, że do wyjazdu  do Rosji niezbędny jest paszport oraz e-wiza, którą załatwi organizator. Informacje pod numerem telefonu 502 342 117 lub 792 035 061.Zapraszamy! To będą niezapomniane dni!

PS.1 Podczas naszych wycieczek zazwyczaj mamy trzy posiłki dziennie, jednak tym razem będzie inaczej. Dlaczego? Wycieczka do Petersburga ma tą specyfikę, że pilot układa sobie kolejność wg podanych przez stronę rosyjską godzin wstępów. W samym centrum ciężko jest o restaurację gdzie przyjmują grupy w dobrym budżecie. Stąd musielibyśmy zamawiać posiłki w restauracjach niekoniecznie po trasie. To mogłoby spowodować, że tracilibyśmy czas na niepotrzebne przejazdy.
Wygodniej w czasie wolnym podejść sobie do licznych bistro czy restauracyjek i zamówić wg uznania.
PS.2 We wrześniu lub październiku można pojechać do Petersburga nieco taniej, jednak jak już tam jechać to zdecydowanie najlepiej w czerwcu podczas słynnych białych nocy. I oczywiście po drodze zwiedzić piękne nadbałtyckie stolice.