Białoruś – 2-6 lipca 2020

Białoruś – 2-6 lipca 2020

Białoruś to państwo zdecydowanie warte odwiedzenia. To nasz sąsiad, jednocześnie trochę bliski i trochę daleki. Ważne dla Polaków miejsca, nieskażona przyroda, świeże powietrze, bezpieczeństwo i bardzo sympatyczni, gościnni ludzie to znakomite atuty Białorusi. Niesamowita jest też czystość i ład, tam naprawdę na ulicach miast czy wsi ciężko znaleźć jakiś papierek lub niedopałek. Prawie w każdym mieście jest pomnik Lenina, a główne ulice to Lenina, Marksa i Sowietska.

Ale ta wycieczka to również znakomita lekcja historii. Sprawi ona, że nazwiska i miejsca znane z podręczników historii i literatury staną się bliższe i bardziej znane. Zainspirowani postaciami i widokami związanymi z Grodnem, Mirem, Nieświeżem czy Nowogródkiem wrócimy do analizowania historii Polski, być może odkryjemy nieznane nam fakty i tym chętniej poznamy miejsca, gdzie kiedyś żyli nasi przodkowie.

Program naszej pięciodniowej wycieczki jest bardzo bogaty, zobaczymy wiele ważnych miejsc związanych z historią Polski i życiem naszych wielkich rodaków. Zwiedzimy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamki w Mirze i Nieświeżu. Termin wycieczki został wybrany tak, by 3 lipca (w białoruski Dzień Niepodległości) być w Mińsku i zobaczyć wielką atrakcję, jaką będzie parada wojskowa w centrum miasta. Mińsk jest ciekawym, nowoczesnym miastem, a w tym wyjątkowym, świątecznym dniu zrobi na pewno wielkie wrażenie. Szczególnie warto zobaczyć to miasto po zapadnięciu zmroku w świetle świątecznych iluminacji. Odwiedzimy również Grodno i spróbujemy białoruskich regionalnych potraw.

Dzień pierwszy

Wyjazd z Chełma o godz. 5:00 z dworca PKS przy ul. Lwowskiej. Przejazd do Brześcia, wymiana walut, zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej. Prużana – sobór Aleksandra Newskiego, hale targowe „sukiennice”, pałacyk Szwykowskich. Różana – zespół pałacowy Sapiehów. Kosów Poleski – pałac Pusłowskich, muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzin. Kolacja i nocleg w hotelu Horyzont w Baranowiczach.

Dzień drugi

Po śniadaniu wyjazd do Mińska. Zakwaterowanie w hotelu. Udział w paradzie z okazji Dnia Niepodległości, zwiedzanie miasta. Obiad. Czas wolny. Kolacja i nocleg w hotelu w Mińsku.

Dzień trzeci

Po śniadaniu wyjazd do zespołu parkowo-pałacowego Radziwiłłów w Nieświeżu (UNESCO), Brama Słucka, ratusz. Obiad. Przejazd do Miru – zespół zamkowo-parkowy z najlepiej zachowanym na Białorusi zamkiem, rynek, kościół św. Mikołaja, cerkiew, jesziwa, synagoga. Przejazd do hotelu Horyzont w Baranowiczach. Kolacja, czas wolny.

Dzień czwarty

Śniadanie. Przejazd do Zaosia – dworek i folwark rodziny Mickiewiczów, gdzie urodził się wieszcz. Piękne krajobrazy nad Jeziorem Świteź. Nowogródek – dworek muzeum i pomnik Adama Mickiewicza, fara, zamek książąt litewskich. Obiad. Stare Wasiliszki – muzeum w domu rodzinnym Czesława Niemena. Przejazd na zakwaterowanie w hotelu w Grodnie. Kolacja we własnym zakresie.

Dzień piąty

Śniadanie. Zwiedzanie Grodna – Stary i Nowy Zamek, kościół farny, cerkiew na Kołoży, kościół św. Ksawerego, dom-muzeum Elizy Orzeszkowej. Obiad. Przejazd do Chełma przez Brześć.

Cena wycieczki wynosi około 1290 zł. W cenie jest przejazd, noclegi w pokojach dwuosobowych, wstępy do zwiedzanych obiektów, wiza, wyżywienie (cztery śniadania, cztery obiady, trzy kolacje), usługa polskojęzycznego przewodnika i pilota oraz ubezpieczenie.