„POZNAJ BIAŁORUŚ! – BRZEŚĆ, PUSZCZA BIAŁOWIESKA I GRODNO”

POZNAJ BIAŁORUŚ! – BRZEŚĆ, PUSZCZA BIAŁOWIESKA I GRODNO”

16-18 maja 2020

Będzie to pierwsza wycieczka z naszego cyklu „Poznaj Białoruś!”. Pokażemy Państwu, że ten bliski nam kraj winien kojarzyć się z ważnymi dla Polaków miejscami, nieskażoną przyrodą, świeżym powietrzem, bezpieczeństwem oraz bardzo sympatycznymi i gościnnymi ludźmi. W ramach trzydniowej, bezwizowej wycieczki zwiedzimy najciekawsze miejsca zachodniej Białorusi i udowodnimy, że jest tam wiele turystycznych atrakcji. Jesteśmy przekonani, że po powrocie z wycieczki Państwa postrzeganie tego kraju będzie zdecydowanie lepsze!

Z Chełma wyjedziemy o godz. 5:00 z dworca PKS przy ul. Lwowskiej. Po przekroczeniu granicy zatrzymamy się na chwilę w celu wymiany walut (uwaga – korzystniejsza jest wymiana euro lub dolarów niż złotych). Pierwszy dzień spędzimy w Brześciu. To ciekawe i nowoczesne miasto, ale można w nim też znaleźć interesujące zabytki i urokliwe zakątki. Pobyt w Brześciu rozpoczniemy od zwiedzania słynnej Twierdzy Brzeskiej. To położony przy ujściu Muchawca do Bugu zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w pierwszej połowie XIX wieku. Od 1919 roku twierdza należała do Polski, a po wybuchu drugiej wojny światowej została zdobyta przez Niemców. Po wojnie weszła w skład Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i powstał tam monumentalny kompleks memoriałowy wzniesiony dla uczczenia bohaterskiej postawy żołnierzy radzieckich. To bardzo ważne miejsce dla Białorusinów, w którym odbywa się wiele podniosłych uroczystości, a młodzież szkolna często pełni tam wartę honorową. Już samo przejście przez symboliczną bramę twierdzy robi duże wrażenie – w głośnikach przeszywający głos mówi o ataku faszystowskich żołnierzy na Związek Radziecki, po czym rozlega się znana pieśń „Święta wojna”, która stała się hymnem tamtych lat.

Po zwiedzeniu twierdzy udamy się do jedynego na Białorusi Muzeum Kolejnictwa, które zaciekawi nie tylko miłośników pociągów. Wśród 63 różnorodnych pojazdów szynowych są również takie, które „występowały” w filmach. W pawilonie muzealnym zobaczymy wiele ciekawych eksponatów, jeżdżący model kolejki oraz … makiety budynków dworcowych z białoruskich miast.

Po obiedzie z regionalnymi daniami udamy się do centrum miasta. Po drodze przejedziemy ulicą Gogola, wzdłuż której stoi kilkadziesiąt niesamowitych latarni będącymi wizjami artystów. Zajrzymy też na piękny brzeski dworzec kolejowy. W centrum zwiedzimy m.in. cerkiew garnizonową św. Mikołaja, sobór katedralny św. Symeona i deptak na ul. Sowieckiej. Następnie zakwaterujemy się w hotelu Intourist w centrum miasta i po czym będzie już czas wolny. Chętnych zaprosimy jeszcze do wspólnego spaceru po pobliskim deptaku, gdzie tuż przed zapadnięciem zmroku odbędzie się rytuał zapalania gazowych latarni przez latarnika. Dopiero po tym w całym mieście włącza się uliczne oświetlenie.

Drugiego dnia po śniadaniu zwiedzimy kompleks pałacowo-parkowy Niemcewiczów w Skokach oraz tzw. Białą Wieżę w Kamieńcu Poleskim i dojedziemy do Puszczy Białowieskiej. Na początku przejedziemy autokarem po tzw. trakcie carskim, czyli drogą wybudowaną w okresie rządów cara Aleksandra III. Po drodze zobaczymy wiele ciekawych miejsc tego jednego z ostatnich lasów pierwotnych w Europie, w tym kilka imponujących drzew. Po kilkunastokilometrowym przejeździe po puszczy zatrzymamy się przy bardzo ciekawym miejscu jakim jest siedziba Dziadka Mroza. Składa się ona z kilku bajkowych domków, skarbca w którym gromadzi się tysiące listów przesyłanych przez dzieci z całego świata i młyna który „mieli wszystkie troski i kłopoty”. Jest też mostek, a przechodząc przez niego spełni nam się tyle życzeń ile kroków na nim postawiliśmy. Jest też mnóstwo zwierząt i bajkowych postaci, w tym rzeźb przedstawiających wszystkie miesiące roku. Ten „białoruski Disneyland” w ciągu kilku lat odwiedziły setki tysięcy gości z ponad stu krajów świata. Spotkanie z Dziadkiem Mrozem i Śnieguroczką z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym turystom.

Następnie przejedziemy do miejscowości Kamieniuki, gdzie obejrzymy zagrody ze zwierzętami
i woliery z ptakami oraz bardzo ciekawie zaaranżowane Muzeum Przyrodniczo-Leśne, gdzie
celem ekspozycji jest pokazanie zwierząt i życia wcześniejszych pokoleń mieszkańców tych terenów, a nie przytłoczenie zwiedzających ogromem informacji. Naprawdę bardzo przyjemnie się to ogląda. Po zwiedzaniu pojedziemy na obiad, który zjemy w bardzo oryginalnym miejscu jakim jest gospodarstwo agroturystyczne „Polski Majątek” we wsi Biała, liczącej kilkunastu mieszkańców. Z zewnątrz gospodarstwo prezentuje się dość skromnie, ale długie stoły i ławy, dający przyjemne ciepło kominek i przede wszystkim regionalne, wspaniałe potrawy niemalże pozwalają się przenieść w czasie. Tym bardziej, że w gospodarstwie jest sporo pamiątek z przeszłości. Regionalne potrawy, ciasta i znakomita herbata ziołowa „Dary puszczy” serwowana z samowara liczącego sobie 125 lat smakują przepysznie. Dorośli będą mogli także spróbować innego napoju 🙂 Będzie także możliwość zakupienia białowieskiej herbaty, miodu i innych wyrobów. Następnie przejedziemy na nocleg do Grodna. Po zakwaterowaniu będzie jeszcze czas na wieczorny spacer.

Trzeciego dnia po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie najważniejszych zabytków Grodna. Oprócz turystycznej „klasyki” zwrócimy uwagę na … niektóre kosze na śmieci oraz dowiemy się kim/czym są ponad stuletnie Basia i Kasia. Być może uda się odwiedzić także dwa bardzo nietypowe muzea. Po zwiedzaniu będzie jeszcze czas wolny, smaczny obiad i powrót do Chełma. Na granicy będzie można skorzystać z dobrodziejstw zakupów bezcłowych 🙂

Dzień pierwszy

Wyjazd z Chełma. Przejazd do Brześcia, wymiana walut, zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej, muzeum kolejnictwa, cerkwi garnizonowej św. Mikołaja, soboru katedralnego św. Symeona, ul. Gogola z latarniami. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po deptaku ul. Sowieckiej i uczestnictwo w rytuale zapalania lamp gazowych. Kolacja we własnym zakresie.

Dzień drugi

Śniadanie. Skoki – zespół parkowo-pałacowy Niemcewiczów. Kamieniec Poleski – wieża zamkowa (Biała Wieża). Kamieniuki – muzeum przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego, zagrody ze zwierzętami, obiad, przejazd po puszczy (trakt carski), wielka sosna, siedziba Dziadka Mroza. Przejazd do Grodna, zakwaterowanie, kolacja we własnym zakresie.

Dzień trzeci

Śniadanie. Zwiedzanie GrodnaStary i Nowy Zamek, kościół farny, cerkiew św. Borysa i św. Gleba na Kołoży skąd rozciąga się piekny widok na rzekę Niemen, katedra św. Ksawerego, dom-muzeum Elizy Orzeszkowej, pałac Batorego, kościół bernardyński, gmach Teatru Dramatycznego. Obiad. Powrót do Chełma.