GAMARDŻOBA GRUZJO!

GAMARDŻOBA GRUZJO!

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza do pięknej i gościnnej Gruzji. W dniach 30 marca – 3 kwietnia 2020 zwiedzimy Batumi, Tbilisi i Kutaisi oraz kilka innych niesamowitych miejsc z topu gruzińskiej turystycznej „listy przebojów”.  Przełom marca i kwietnia to już ciepła wiosna nad morzem, ale jeszcze zima w górach, tak więc jest pewne, że w końcu zobaczymy śnieg 🙂 Ten spontaniczny wyjazd będzie naszą pierwszą wycieczką samolotową, choć oczywiście w Gruzji będziemy korzystać z transportu drogowego 🙂 Program wycieczki ułożony wspólnie z naszym gruzińskim pilotem z pewnością baaardzo spodoba się naszym turystom. M. in. zobaczymy trzy z czterech gruzińskich obiektów wpisanych na listę UNESCO. Będzie też sporo czasu wolnego. Zapewniamy też, że nie znajdziecie Państwo wycieczki do Gruzji w korzystniejszej cenie!

Program wycieczki:
Dzień 1 – Warszawa (5:50 czas polski) – Kutaisi (12:30 czas gruziński, do polskiego trzeba dodać 3h) – przejazd do Batumi, Ureki – plaża z czarnym piaskiem, obiad, zwiedzanie Batumi, nocleg w hotelu Aqua Batumi na ul. Lecha i Marii Kaczyńskich.
Dzień 2 – śniadanie – przejazd do Kutaisi – Jaskinia Prometeusza – kajakiem po kanionie Gaczedili (Martvili) – katedra Bagrati – monastyr Gelati (UNESCO) – gruzińska supra (obiadokolacja z winem i czaczą) – nocleg w hotelu Balcony w Kutaisi.
Dzień 3 – śniadanie – najstarsze miasto skalne Uplisciche (UNESCO) – dawna stolica religijna i historyczna Mccheta (UNESCO) – obiad – monastyr Dżivari – zwiedzanie Tbilisi – nocleg w Tbilisi.
Dzień 4 – śniadanie – Stepantsminda (Kazbegi) – monastyr Gergeti – Gruzińska Droga Wojenna – obiadokolacja i nocleg w hotelu w Tbilisi.
Dzień 5 – śniadanie w formie lunch-boxów – transfer na lotnisko w Kutaisi – wylot do Polski 11:50 – przylot do Warszawy około 12:30.

Opis wycieczki:
Dzień 1
Po wylądowaniu w Kutaisi o godz. 12:30 czasu gruzińskiego (9:30 w Polsce) wsiądziemy do naszego busa i pojedziemy do Batumi, stolicy regionu Adżaria. Po drodze zajrzymy do kurortu Ureki, znanego głównie z plaży z czarnym wulkanicznym piaskiem, czyli magnetytem, który ma właściwości magnetyczne i lecznicze. W Batumi zjemy obiad i zakwaterujemy się w hotelu Aqua Batumi przy ul. Lecha i Marii Kaczyńskich. Hotel od morza dzieli tylko ulica. Po krótkim odpoczynku pojedziemy do centrum Batumi.
Zwiedzanie z przewodnikiem zaczniemy od efektownego Placu Europejskiego z budynkiem banku narodowego i pomniku Medei. Następnie przejdziemy do Parku Cudów, gdzie zobaczymy Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, latarnię morską, port, pomniki „Ali i Nino” oraz „Ja, Ty i Batumi”, teatr dramatyczny, budynek portu, młyńskie koło oraz wieżę zegarową, wyposażoną w dystrybutor z którego wypływa . czacza, czyli gruziński bimber wytwarzany z winogron.
Przespacerujemy się promenadą nadmorską, która może z powodzeniem konkurować z podobnymi miejscami w najatrakcyjniejszych europejskich kurortach. Wejdziemy na molo, a przy hotelu Sheraton obejrzymy bardzo oryginalną fontannę przedstawiającą kobietę jadącą na rowerze w towarzystwie małego psa. Wielką atrakcją będzie również pokaz tańczących fontann przy jeziorze Ardagani. Część tych atrakcji będziemy zwiedzać już po zapadnięciu zmroku, gdyż Batumi jest pięknie podświetlone.

Dzień 2
Po śniadaniu powrócimy do Kutaisi. Najpierw pojedziemy do Jaskini Prometeusza, w której panuje stała temperatura 15 stopni Celsjusza. Podczas prawie kilometrowej trasy duże wrażenie robi bogata szata naciekowa, z licznymi stalaktytami i stalagmitami oraz draperiami. Część jest efektownie podświetlona. Zwiedzanie, ze względu na wielkość poszczególnych komnat przypomina spacer po barokowym zamku.
Następnie pojedziemy na spływ kilkuosobowym pontonem po rzece Abaszy w kanionie Gaczedili (Martvili). Na długości około 300m rzeka płynie dnem doliny, wzdłuż której wznoszą się strome skalne ściany o fantazyjnych kształtach. Na turystów czekają niesamowite widoki, a nad głowami zwisają girlandy bujnej roślinności. Odcinek ten przepłyniemy w dwie strony.
Następnie pojedziemy do katedry Zaśnięcia NMP, znanej jako katedra Bagrati. Świątynia została wybudowana w XI wieku i zniszczona w 1692 roku podczas inwazji wojsk osmańskich. Ruiny w 1994 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Rekonstrukcja katedry była priorytetem prezydenta Saakaszwilego. Po odbudowaniu w 2012 roku katedra została poświęcona i stała się główną atrakcją Kutaisi, jednak została skreślona z listy UNESCO. Jest symbolem zjednoczenia Gruzji.
Ostatnim obiektem zwiedzanym tego dnia będzie intrygujący nietuzinkową historią i malowniczym położeniem zespół klasztorny Gelati. W skład kompleksu wchodzi katedra NMP, kościół św. Jerzego, kościół św. Mikołaja, brama oraz dzwonnica i budynek akademii. Dumą kompleksu jest przepiękna mozaika wykonana w latach 1125-1130 z ponad 2,5 mln kamieni, przedstawiająca  Matkę Boską z Dzieciątkiem i archaniołami. Klasztor był jednym z głównych ośrodków kulturalnych i intelektualnych Gruzji. W 1994 roku zespół został wpisany na listę UNESCO.
Po zwiedzaniu zakwaterujemy się w hotelu Balcony w Kutaisi. Po krótkim odpoczynku udamy się do restauracji Kvamli na suprę, czyli gruzińską kolację z winem i czaczą 🙂

Dzień 3
Po śniadaniu ruszymy w stronę stolicy Gruzji. Pierwszy przystanek będzie w jednej z największych atrakcji środkowej Gruzji, jaką jest najstarsze skalne miasto Uplisciche będące na liście UNESCO. Zostało założone około 1000 r. p.n.e. Po okresie świetności przypadającym na na przełom IX i X wieku zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz Mcchety. W XIII wieku zostało zniszczone przez Mongołów oraz przez liczne trzęsienia ziemi. Dziś największe wrażenie robią świątynia Makvliani oraz pałac z salą tronową królowej Tamary. Nad całym miastem góruje XII-wieczna kamienna cerkiew przykryta czerwoną dachówką.
Następnie przejedziemy do tętniącej życiem Mcchety, która jest kolebką gruzińskiego chrześcijaństwa i przez gruziński kościół prawosławny jest uznawana za miasto święte. Zobaczymy najcenniejszy i najważniejszy zabytek Gruzji, czyli katedrę Sweti Cchoweli z początku XI wieku. Katedra przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji, a według legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Do budowy użyto żółtego piskowca z dodatkami czerwonego kamienia i zielonkawych skał. Wewnątrz katedry znajdziemy kamienną chrzcielnicę z IV wieku.
Na wzgórzu górującym nad miastem wznosi się monastyr Dżwari. Został zbudowany w miejscu gdzie stały posągi pogańskich bożków. Ważnym miejscem w tej świątyni jest skalny postument, na którym kiedyś stał legendarny krzyż św. Nino. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok całego kompleksu świątynnego Mcchety.
W Mcchecie zjemy obiad i udamy się do Tbilisi. Tam razem z przewodnikiem zwiedzimy m. in. największą budowlę sakralną Zakaukazia – katedrę Trójcy Świętej, wjedziemy kolejką linową na Narikalę – starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. Przejedziemy Aleją Rustawelego – najdłuższą ulicą w Tbilisi rozciągającą się pomiędzy placem Wolności a placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament i Muzeum Narodowe. Po zwiedzaniu zakwaterujemy się w hotelu East Gate Boutique.

Dzień 4
Po śniadaniu wyruszymy na północ od Tbilisi. Przejedziemy słynną Gruzińską Drogą Wojenną, czyli głównym szlakiem przecinającym pasmo Kaukazu z północy na południe. Droga przebiega w pobliżu zabytków, obfituje w piękne widoki i jest jedną z największych atrakcji Gruzji. Na tej drodze zobaczymy imponującą twierdzę Ananuri z przełomu XVI i XVII wieku, która nigdy nie została zniszczona. Następnie przejedziemy przez narciarski kurort Gudauri, a na Przełęczy Krzyżowej osiągniemy najwyższy punkt trasy – 2379 m n.p.m. i tam zatrzymamy się na monumentalnym punkcie widokowym.Dojedziemy do miasteczka Stepancminda, które wraz z pobliskim kościołem Gergeti i majestatycznym szczytem Kazbek jest jednym z najbardziej znanych i podziwianych miejsc w Gruzji. Pod kościół Gergeti, by zaoszczędzić na czasie i siłach podjedziemy samochodami terenowymi. Jeśli będzie czas to pojedziemy jeszcze pod ostatni ciekawy punkt na Drodze Wojennej, jakim jest Wąwóz Darialski. Jego skalne ściany wzbijają się na wysokość kilkuset metrów. Na końcu wąwozu znajdują się już posterunki graniczne, więc zawrócimy i w drodze powrotnej jeszcze raz pokonamy piękną Gruzińską Drogą Wojenną. Nocleg w tym samym hotelu w Tbilisi.

Dzień 5
Wczesnym rankiem pobierzemy lunch-boxy ze śniadaniami i udamy się w drogę na lotnisko w Kutaisi. Wylot zaplanowany jest na godz. 11:50, więc tuż po południu czasu polskiego będziemy na Okęciu.

Cena wycieczki to 1400 zł + koszty przelotu (około 220-320 zł) + koszty przejazdu do i z Warszawy. W cenie jest transport na terenie Gruzji, noclegi, wyżywienie według programu (4 śniadania, 2 obiady i 2 obiadokolacje), wstęp do zwiedzanych obiektów, usługa przewodnicka, opieka pilota i ubezpieczenie. W sprawie biletu lotniczego prosimy o kontakt z Julią – tel. 887 399 142. Sposób dotarcia i powrotu z Warszawy ustalimy przed wycieczką – może to być przejazd busem (opcja droższa) lub samochodami prywatnymi (opcja tańsza).

Wycieczka w kameralnej grupie 17 osób. O wpisaniu na listę decyduje kolejność wpłat zaliczki w kwocie 500 zł.

Wpłat  należy dokonywać na konto Stowarzyszenia WeRwA nr 26 2030 0045 1110 0000 0309 7720. Zapisy i wpłaty przyjmuje także sklep Metro przy ul. Pijarskiej 5 w Chełmie w godz. 10:00-17:00, w soboty 10:00-14:00. Przy wpłacie należy podać imię i nazwisko, kontaktowy numer telefonu, datę urodzenia i to czy dana osoba nie choruje na tzw. choroby przewlekłe – takie są wymogi do zawarcia ubezpieczenia.

Uwaga – do Gruzji wystarczy dowód osobisty! Informacje pod numerem telefonu 502 342 117. Zapraszamy! To będą niezapomniane dni!