Lwów i zamki Złotej Podkowy+ – 12-14 września 2020

Lwów i zamki Złotej Podkowy+ – 12-14 września 2020

Jest jedno miasto w świecie siejące taki czar,

że serce kwitnie kwieciem na Jego ulic gwar,

tęsknota Ci oplecie rojenia wszystkich snów.

Jedyny w całym świecie to Lwów, to Lwów, to Lwów!

– zamki Złotej Podkowy (Olesko, Podhorce i Złoczów) + zamek w Świrzu

– najlepsza lwowska przewodniczka

– hotel Cisar w centrum miasta (10 minut spacerkiem od opery)

– fakultatywnie udział w spektaklu operowym lub wycieczka Nocna Straż Lwowa – (bilety na operę turyści kupują samodzielnie on-line na stronie Opery Lwowskiej, Nocna Straż przy minimum dziesięciu chętnych osobach)

– więcej czasu wolnego na starówce dla tych którzy nie będą zwiedzać cmentarzy i wzgórza Wysoki Zamek.

Dzień pierwszy

Wyjazd z Chełma o godz. 5:00 z dworca PKS przy ul. Lwowskiej. W sobotę przyjedziemy do centrum miasta, skąd zabierzemy naszą znakomitą przewodniczkę i gdzie będą mogły zostać osoby, które nie będą chciały po raz kolejny zwiedzać cmentarzy Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich oraz wzgórza Wysoki Zamek. Pozostali turyści udadzą się na zwiedzanie tych obiektów, a później wszyscy spotkają się na obiedzie w restauracji „Lwowska Premiera”. Po obiedzie wszyscy pojadą na zwiedzanie pięknego soboru św. Jerzego, po czym zameldują się w hotelu. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku chętni za dodatkową opłatą będą mogli udać się na spektakl operowy lub na ciekawą wycieczkę pod hasłem „Nocna straż Lwowa”. Pozostali będą mieli już czas wolny, który będą mogli wykorzystać na spacery oraz poznawanie atrakcyjnych knajpek i zaułków Lwowa.

Dzień drugi

Po śniadaniu wyjedziemy zwiedzać zamki tzw. Złotej Podkowy, czyli trzy magnackie rezydencje znamienitych polskich rodów w Olesku, Podhorcach i Złoczowie. W odróżnieniu od programów zdecydowanej większości wycieczek my dodatkowo odwiedzimy renesansowy, malowniczy zamek Świrskich w Świrzu – stąd „+” w tytule wycieczki 🙂

W posadowionym na wysokim wzgórzu zamku w Olesku urodził się król Jan III Sobieski. Wówczas zamek był w posiadaniu Daniłowiczów. Kiedy w 1682 roku Jan III Sobieski odwiedził miejsce swego urodzenia, zobaczył ogromne zaniedbania. Odkupił zamek i starannie go odbudował. Szczególnie pięknie przyozdobiono komnatę na pierwszym piętrze, w której się urodził. Para królewska uznała Olesko za swą reprezentacyjną rezydencję, a królowa Marysieńka bardzo często tu przebywała.

Posiadający cechy obronne zespół zamkowy w Podhorcach składa się z pałacu, kościoła i ogrodów. Zamek wybudowano dla Stanisława Koniecpolskiego. Zwany kiedyś Wersalem Wschodu, teraz jest niestety mocno zaniedbany. W 2008 roku międzynarodowa fundacja World Monuments Fund umieściła zamek w Podhorcach na liście obejmującej 100 najbardziej cennych światowych zabytków zagrożonych bezpowrotnym zniszczeniem. Decyzja ta zdopingowała władze Ukrainy do wyasygnowania pewnych środków na konserwację, lecz potrzeby są tam znacznie, znacznie większe. Jednak i tak zdecydowanie warto zobaczyć ten „najpiękniejszy dom w Polsce” jak go określił Francois Paulin Dalairac.

Zamek w Złoczowie jest również związany z osobą Jana III Sobieskiego. Zamek również posiada cechy obronne i jest pięknie położony na wzgórzu. Fortyfikacje zamku stanowią wysokie wały, zamykające kwadrat z bastionami na rogach. Na narożnikach bastionów są sześcioboczne, kamienne wieżyczki strażnicze. Z fortyfikacji rozciąga się ładny widok na okolicę. Zamek jest dość zadbany, przyjemnie ogląda się dziedziniec i wnętrza.

Dodatkowo zwiedzimy ciekawy zamek Świrskich w Świrzu. Położony na wzniesieniu z trzech stron otoczony stawem. Budowla spłonęła wraz z miasteczkiem w 1914 roku, a kilka lat później zostałą odbudowana. Ostatnim właścicielem zamku był Tadeusz Bór-Komorowski – dowódca Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego. Zamek ten „grał” w kilku filmach, w tym w radzieckiej ekranizacji serialu „Trzej Muszkieterowie”. Po wojnie w zamku przez trzy dekady była szkoła traktorzystów.

Po powrocie będzie czas wolny i dowolne spędzenie „leniwego niedzielnego lwowskiego wieczoru”. Kolacja we własnym zakresie. Po drodze powiemy do których knajpek pójść 🙂

Dzień trzeci

W poniedziałek po śniadaniu nastąpi zwiedzanie pod hasłem „Lwów od piwnic po dachy”. Turyści zobaczą najciekawsze obiekty na lwowskiej starówce, również te które są niezbyt często odwiedzane, a są nie mniej atrakcyjne od większości turystycznej klasyki. Będą to m.in. katedra łacińska i ormiańska, kaplica Boimów, dawne Wały Hetmańskie z operą i pomnikiem Mickiewicza, hotel George, ratusz, Rynek, Kamienicę Królewską i basztę Prochową. Żeby być w zgodzie z tytułem zwiedzania zejdziemy do podziemi klasztoru Jezuitów i zobaczymy panoramę miasta z wysokości jednego z dachów. Po obiedzie będzie jeszcze czas wolny na starówce, a potem zrobimy zakupy w markecie, po czym udamy się w drogę powrotną do Polski.

 

Cena wycieczki: 590 zł. W cenie jest przejazd, noclegi w pokojach dwuosobowych, wstępy do zwiedzanych obiektów, wyżywienie (dwa śniadania, trzy obiady, kolacje we własnym zakresie), usługa przewodnika i pilota, ubezpieczenie i opłaty turystyczne.