„POZNAJ BIAŁORUŚ – BRZEŚĆ I PUSZCZA BIAŁOWIESKA” – 10-11 października 2020

POZNAJ BIAŁORUŚ – BRZEŚĆ I PUSZCZA BIAŁOWIESKA”
– 10-11 października 2020

Brześć to ciekawe i nowoczesne miasto, ale można w nim znaleźć również interesujące zabytki i urokliwe zaułki. Puszcza Białowieska na terenie Białorusi robi znakomite wrażenie. Termin wyjazdu wybraliśmy specjalnie, by puszcza mogła „przemówić” do naszych turystów wszystkimi kolorami jesieni. Warto choćby tylko na dwa dni zajrzeć do naszego wschodniego sąsiada, kraju geograficznie bliskiego, ale jednocześnie bardzo mało znanego. Wyjazd w ramach ruchu bezwizowego. Niezbędną przepustkę do przekroczenia granicy załatwia organizator. Zapraszamy – to będą dwa atrakcyjne dni!

Wyjazd z Chełma w sobotę o godz. 5:00 z dworca PKS przy ul. Lwowskiej. Cały pierwszy dzień spędzimy w Brześciu. Pobyt rozpoczniemy od wizyty w banku (na Białorusi nie ma prywatnych kantorów) i wymiany pieniędzy. Następnie pojedziemy do słynnej Twierdzy Brzeskiej, gdzie spotkamy się z naszym przewodnikiem Aleksandrem i w jego towarzystwie zwiedzimy ten monumentalny obiekt. Twierdza Brzeska to położony przy ujściu Muchawca do Bugu zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w pierwszej połowie XIX wieku. Od 1919 roku twierdza należała do Polski, po wybuchu drugiej wojny światowej została zdobyta przez Niemców, a po wojnie weszła w skład Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i powstał tam kompleks memoriałowy wzniesiony dla uczczenia bohaterskiej postawy żołnierzy radzieckich. To bardzo ważne miejsce dla Białorusinów, w którym odbywa się wiele podniosłych uroczystości, a młodzież szkolna często pełni tam wartę honorową. Już samo przejście przez symboliczną bramę twierdzy robi duże wrażenie – w głośnikach przeszywający głos mówi o ataku faszystowskich żołnierzy na Związek Radziecki, po czym rozlega się znana pieśń „Święta wojna”, która stała się hymnem tamtych lat.

Po zwiedzeniu twierdzy udamy się do jedynego na Białorusi Muzeum Kolejnictwa, które zaciekawi nie tylko miłośników pociągów. Wśród 63 różnorodnych pojazdów szynowych są również takie, które „występowały” w filmach. W pawilonie muzealnym zobaczymy wiele ciekawych eksponatów, jeżdżący model kolejki oraz … makiety budynków dworcowych z białoruskich miast.

Po obiedzie z regionalnymi daniami udamy się do centrum miasta. Po drodze przejedziemy ulicą Gogola, wzdłuż której stoi kilkadziesiąt niesamowitych latarni będącymi wizjami artystów. W centrum zwiedzimy m.in. cerkiew garnizonową św. Mikołaja, sobór katedralny św. Symeona
i deptak na ul. Sowieckiej
. Następnie zakwaterujemy się w hotelu Intourist w centrum miasta. Po tym będzie już czas wolny, choć tuż przed zapadnięciem zmroku zaprosimy wszystkich na pobliski deptak, gdzie każdego wieczora brzeski latarnik przy dźwiękach piosenki „What a wonderfull world” Louisa Armstronga zapala latarnie gazowe i dopiero po tym w całym mieście włącza się uliczne oświetlenie. Brześć bardzo ciekawie wygląda po zapadnięciu zmroku, wiele budynków jest efektownie podświetlonych. To podobno zasługa obecnego burmistrza, który jak mówią mieszkańcy Brześcia chce z ich miasta zrobić drugie Las Vegas 🙂 Na deptaku jest wiele fajnych knajpek i kawiarni, a sklepy nawet w sobotę i niedzielę są czynne do późna. Kolacja we wlasnym zakresie.

Drugiego dnia po śniadaniu uczestnicy pojadą do Puszczy Białowieskiej. Po dojeździe do puszczy przejedziemy tzw. traktem carskim, czyli drogą wybudowaną w okresie rządów cara Aleksandra III. Po drodze zobaczymy wiele ciekawych miejsc tego jednego z ostatnich lasów pierwotnych w Europie. Zatrzymamy się przy Muzeum Tradycji Ludowych, gdzie oprócz obejrzenia ekspozycji będziemy degustować samogon oraz zagryzać chlebem ze słoniną i ogórkiem. Po kilku kolejnych kilometrach zatrzymamy się przy bardzo ciekawym miejscu jakim jest siedziba Dziadka Mroza. Składa się ona z kilku bajkowych domków, skarbca w którym gromadzi się tysiące listów przesyłanych przez dzieci z całego świata i młyna, który „mieli wszystkie troski i kłopoty”. Jest też mostek, a przechodząc przez niego spełni nam się tyle życzeń ile kroków na nim postawiliśmy. Jest też mnóstwo zwierząt i bajkowych postaci, w tym rzeźb przedstawiających wszystkie miesiące roku. Ten „białoruski Disneyland” w ciągu kilku lat odwiedziły setki tysięcy gości z ponad stu krajów świata. Spotkanie z Dziadkiem Mrozem i Śnieguroczką z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym turystom.

Następnie przejedziemy do miejscowości Kamieniuki, gdzie obejrzymy zagrody ze zwierzętami
i woliery z ptakami oraz bardzo ciekawie zaaranżowane Muzeum Przyrodniczo-Leśne. W pobliskiej „wsi na końcu świata” w gospodarstwie agroturystycznym „Polski majątek” zjemy obiad.
Z zewnątrz gospodarstwo prezentuje się dość skromnie, ale długie stoły i ławy, dający przyjemne ciepło kominek i przede wszystkim regionalne, wspaniałe potrawy niemalże pozwalają się przenieść w czasie. Tym bardziej, że w gospodarstwie jest sporo pamiątek z przeszłości. Regionalne potrawy, ciasta i znakomita herbata ziołowa „Dary puszczy” serwowana z samowara liczącego sobie 125 lat smakują przepysznie. Dorośli będą mogli także spróbować innego napoju 🙂 Będzie także możliwość zakupienia białowieskiej herbaty, miodu i innych wyrobów.

Po obiedzie wyruszymy w drogę powrotną do Brześcia. W Kamieńcu Poleskim zobaczymy jeszcze ciekawą Białą Wieżę, a w Czarnawczycach kościół. Ostatnim punktem programu będą zakupy w centrum handlowym Korona w Brześciu, po których nastąpi powrót do Chełma.

Cena wycieczki wynosi około 390 zł. W cenie jest przejazd, nocleg w pokojach dwuosobowych, wstępy do zwiedzanych obiektów, wyżywienie (śniadanie, dwa obiady, kolacja we własnym zakresie), usługa przewodnika i pilota, ubezpieczenie i opłaty turystyczne.