„POZNAJ BIAŁORUŚ – Z wizytą u Dziadka Mroza, czyli Brześć i białoruska Puszcza Białowieska” – 12 grudnia 2020

POZNAJ BIAŁORUŚ – Z wizytą u Dziadka Mroza, czyli Brześć
i białoruska Puszcza Białowieska” – 12 grudnia 2020

Ta wycieczka kierowana jest głównie do dzieci, ale i starsi z pewnością nie będą się nudzić. Ma charakter turystyczny i edukacyjny, będzie też okazja by zrobić przedświąteczne zakupy.
I oczywiście odwiedzić naszego wschodniego sąsiada, kraj bardzo bliski, bardzo ciekawy, ale mało znany. Zapewniamy, że po bliższym poznaniu nasze postrzeganie Białorusi i jej mieszkańców będzie zdecydowanie, zdecydowanie lepsze.

Wyjazd z Chełma o godz. 5:00 z dworca PKS przy ul. Lwowskiej. Po przekroczeniu granicy i przybyciu do Brześcia zatrzymamy się przy banku, gdzie dokonamy wymiany pieniędzy. Następnie pojedziemy do jedynego na Białorusi Muzeum Kolejnictwa, które zaciekawi nie tylko miłośników pociągów. Wśród 63 różnorodnych pojazdów szynowych są również takie, które „występowały” w filmach. W pawilonie muzealnym zobaczymy wiele ciekawych eksponatów, jeżdżący model kolejki oraz … makiety budynków dworcowych z białoruskich miast. Następnie szybko zwiedzimy słynną Twierdzę Brzeską, czyli położony przy ujściu Muchawca do Bugu zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w pierwszej połowie XIX wieku. To bardzo ważne miejsce dla Białorusinów, w którym odbywa się wiele podniosłych uroczystości, a młodzież szkolna często pełni tam wartę honorową.

Później udamy się w kierunku Puszczy Białowieskiej, a po drodze wstąpimy na obiad, który zjemy w bardzo oryginalnym miejscu jakim jest gospodarstwo agroturystyczne „Polski Majątek” we wsi Biała. Z zewnątrz gospodarstwo prezentuje się dość skromnie, ale wewnątrz długie stoły i ławy, dający przyjemne ciepło kominek i przede wszystkim regionalne, wspaniałe potrawy niemalże pozwalają się przenieść w czasie. Tym bardziej, że w gospodarstwie jest sporo pamiątek z przeszłości. Regionalne potrawy, ciasta i znakomita herbata ziołowa „Dary puszczy” serwowana z samowara liczącego sobie 125 lat to smakołyki nawet dla największych niejadków 🙂 Będzie także możliwość zakupienia białowieskiej herbaty, miodu i innych wyrobów.

Po przyjeździe do miejscowości Kamieniuki, gdzie znajduje się administracja i obiekty dydaktyczne Białowieskiego Parku Narodowego obejrzymy zagrody ze zwierzętami i woliery z ptakami. Zobaczymy m.in. rysia, jenota, kunę, sarny, jelenie, wilki i różne ptaki (w tym strusie) oraz oczywiście żubry. W zagrodzie żywe żubry, a w muzeum wypchanego Puginała – 1000kilogramowego żubra, który do puszczy przybył w 1946 roku. Następnie zwiedzimy bardzo ciekawie zaaranżowane Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Wydaje się, że celem ekspozycji jest pokazanie zwierząt i życia wcześniejszych pokoleń mieszkańców tych terenów, a nie przytłoczenie zwiedzających ogromem informacji. Naprawdę bardzo przyjemnie się to ogląda.

Później, po zapadnięciu zmroku pojedziemy do głównego celu naszej wycieczki zwanego „białoruskim Disneylandem”. Będziemy jechać tzw. traktem carskim, czyli drogą wybudowaną w okresie rządów cara Aleksandra III. Po drodze zobaczymy wiele ciekawych miejsc tego jednego z ostatnich lasów pierwotnych w Europie, w tym 350letnią sosnę i wielki dąb. Gospodarstwo Dziadka Mroza to jedna z większych atrakcji Białorusi. Po wypowiedzeniu zaklęcia otworzy się brama i wejdziemy na teren tego niesamowitego gospodarstwa. Najpierw dojdzie do sympatycznego spotkania z Dziadkiem Mrozem i jego wnuczką Śnieguroczką, co z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym turystom. Później będziemy spacerować po gospodarstwie. Składa się ono z kilku bajkowych domków, skarbca w którym gromadzi się tysiące listów przesyłanych przez dzieci z całego świata i młyna, który „mieli wszystkie troski i kłopoty”. Jest też mostek, a przechodząc przez niego spełni nam się tyle życzeń ile kroków na nim postawiliśmy. Jest też mnóstwo zwierząt, bajkowych postaci, w tym rzeźb przedstawiających wszystkie miesiące roku. Wszystko jest pięknie podświetlone tysiącami lampek, co po zmroku robi niesamowite wrażenie. Miejsce to zostało otwarte w 2003 roku i od tego czasu odwiedziły je setki tysięcy gości z ponad stu krajów świata. Wszyscy (miejmy nadzieję) 🙂 uczestnicy wycieczki otrzymają upominki od Dziadka Mroza. Będzie też możliwość by wcześniej zakupione prezenty wręczyła dzieciom Snieguroczka (Śnieżynka).

Po odwiedzinach u Dziadka Mroza wyruszymy w drogę powrotną do Brześcia. Ostatnim punktem programu będą zakupy w centrum handlowym Korona w Brześciu, po których nastąpi powrót do Chełma.

Wycieczka odbędzie się w ramach ruchu bezwizowego, jednak niezbędny jest paszport. Koszt wycieczki to 210 zł dla osób dorosłych i 190 zł dla dzieci. W ramach opłaty uczestnicy otrzymują przejazd, przepustkę graniczną, wstęp do obiektów, obiad, ubezpieczenie, usługę przewodnicką
i opiekę pilota.